BOINC #0 – Jak możesz pomóc w rozwoju nauki nie będąc naukowcem – Wprowadzenie

boinc_www_logo

Czy możesz pomóc w rozwoju nauki nie będąc naukowcem?

Odpowiedź jest prosta: Tak!


   Aby pomóc w rozwoju nauki, wystarczy że zainstalujesz program o nazwie BOINC. BOINC to akronim od słów Berkeley Open Infrastructure for Network Computing co można przetłumaczyć jako Otwarta Infrastruktura Przetwarzania Rozproszonego Berkeley.

Oprogramowanie to jest udostępnione na zasadach OpenSource. Instalacja programu zarówno na systemie Windows, OS X jak i Linux jest bardzo prosta, sprowadza się do kilku kliknięć. Oprogramowanie można również zainstalować na smartfonie lub tablecie z systemem Android. Niestety nie znajdziemy aplikacji BOINCa na iPhone’y i IPad’y, w dużej mierze winę za to ponosi Apple, prowadząc zamkniętą politykę dystrybucji aplikacji w AppStore. Instrukcja instalacji oprogramowania BOINC na każdym z systemów operacyjnych zostanie wkrótce przedstawiona w postaci poradnika

Po zainstalowaniu programu musisz wybrać projekt, w którym masz zamiar brać udział. Szczegółowy opis poszczególnych projektów wkrótce zostanie opublikowany na tej stronie. Na początek polecam projekt Einstein@Home zajmujący się poszukiwaniem Pulsarów i Fal Grawitacyjnych. Polecam Ci go ze względu na jego stabilność i wieloplatformowość.

Tworząc konto użytkownika, należy pamiętać o tym żeby nie wprowadzać tymczasowego adresu e-mail a swój używany codziennie. Jest to ważne ze względu na to, że wszystkie projekty BOINCa korzystają z CPID – jest to Identyfikator Międzyprojektowy generowany na podstawie adresu E-mail. Służy on do generowania statystyk uczestnictwa w projektach BOINC. Po wykonaniu tych czynności program zacznie prowadzić obliczenia na rzecz nauki.

W  uproszczeniu mechanizm pracy BOINC działa w następujący sposób:

  1. Po dołączeniu do projektu BOINC pobiera aplikację liczącą
  2. Następnie następuje pobranie jednostek roboczych (WU)
  3. Rozpoczynane jest przetwarzanie jednostek a odpowiednią dystrybucją jednostek roboczych zajmuje się scheduler (planista) na serwerze projektu BOINC.
  4. Jeżeli projekt tego wymaga, w trakcie przetwarzania jednostki roboczej wysyłane są tzw. trickle czyli wyniki działania aplikacji liczącej do czasu stworzenie trickle’a (obecnie trickle posiada projekt ClimatePrediction.net oraz podprojekt FightAIDS@Home Phase 2 w projekcie World Community Grid)
  5. Po skończonym przetwarzaniu jednostki roboczej następuje odesłanie finalnych wyników do serwera projektu
  6. Program sprawdzający poprawność obliczeń (Validator) na serwerze projektu dokonuje sprawdzenia poprawności wyników i w przypadku wyniku pozytywnego użytkownik otrzymuje punkty.
  7. Wrzuceniem wyników do naukowej bazy danych zajmuje się asymilator
  8. Procesy 2 do 7 są powtarzane.

To były minimalne informacje na temat tego, jak zacząć przygodę z BOINC. Wkrótce na tej stronie przedstawione zostaną szczegóły BOINCa – będzie tego naprawdę dużo.

Link do pobrania BOINC: https://boinc.berkeley.edu/download.php

Polski zespół BOINC@Poland: http://boincatpoland.org

A gdy zadajesz sobie pytania typu “Co ja będę z tego miał?” polecam Ci ten artykuł:  Zarabiaj na wspieraniu badań naukowych nie będąc naukowcem

Miłego BOINCowania


Lakewik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *