Fold.It – pomóż w badaniach nad białkami grając w gry naukowe

folditlogo

Grając w popularne gry nie robisz niczego pożytecznego – wręcz przeciwnie – marnujesz czas i energię elektryczną. A gdyby tak zagrać w Fold.It lub EteRNA?

Fold.It to gra komputerowa, która polega na układaniu (zwijaniu) białka w najbardziej optymalny sposób. Dzięki takiemu ,,zwijaniu” białek możliwe jest poszukiwanie lekarstw na różne choroby. W dużym uproszczeniu działa to tak, że białko o odpowiednim kształcie może brać udział w tworzeniu lekarstwa.

Grę można pobrać ze strony http://fold.it. Fold.it działa na wszystkich najpopularniejszych systemach Linux, Windows i OS X.

Tutaj znajduje się instrukcja grania w Fold.it

Istnieje pewne powiązanie pomiędzy projektem Rosetta@home i grą Fold.it. Polega ono na tym, że białka stworzone w Rosetta@home są przesyłane do dalszej obróbki w Fold.it i odwrotnie – białka stworzone przez graczy Fold.it są przesyłane do dalszej obróbki w Rosetta@home – można je łatwo zidentyfikować po prefiksie _foldit w nazwie jednostki roboczej (WU)

EteRNA to gra, w której gracze projektują przestrzenne struktury kwasu rybonukleinowego (RNA). Odróżnia ją od Fold.it między innymi to, że działa w przeglądarce bez konieczności instalowania zewnętrznego oprogramowania. Link do strony gry EteRNA

Jednym z sukcesów Fold.It jest udana analiza małpiego wirusa Masona-Pfizera.

Istnieje jeszcze gra o nazwie MalariaSpot, która polega na wskazywaniu komórek zarażonych malarią.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *