Sterowanie24 #0 – Wprowadzenie i omówienie szczegółów technicznych

led_multi

Serdecznie zapraszam się do zapoznania ze szczegółami mojego współudziału w projekcie sterowanie24.pl. W moim przypadku do sterowania będzie dostępna ruchoma szopka oraz choinki na zewnątrz (w sumie będzie kilka tysięcy lampek, dokładnie nie wiem jeszcze)

Za działanie systemu sterowania odpowiada minikomputer OrangePi One i RaspberryPi B. Elementem wykonawczym systemu są karty przekaźnikowe: dwie karty po 16 kanałów i jedna 4-kanalowa. Karty przekaźnikowe są zasilane z lini 5V z zasilacza ATX.

Lampki są zasilane nie bezpośrednio z sieci, lecz za pośrednictwem inwertera (przetwornicy) 12V DC na 220V AC, która z kolei jest zasilana z zasilacza ATX. Użyty zasilacz ATX nie jest jakąś “zasilaczopodobną” podróbką (żeby nie bylo nieporozumień), ale jest to markowy zasilacz CoolerMaster

Za przełączanie stanów przekaźników odpowiada daemon w Pythonie (kod źródłowy i szczegółowy opis będzie dostępny w jednym z kolejnych artykułów). Daemon odpytuje serwer co 100 milisekund

Zostały użyte tylko światełka LEDowe, w celu zminimalizowania zużycia energii.

Cała infrastruktura sterowania pobiera około 90W. (25W serwer streamowania – laptop z obniżonym taktowaniem  + 10W – infrastruktura sieciowa – switche i routery + 5W – OrangePi One i RaspberryPi B + 50W światełka przy założeniu, że wszystkie są zaświecone)

Schemat poglądowy systemu sterowania (nie zawiera instalacji kamerek, będzie on w oddzielnym artykule):

 

schemat_sterowanie_relays

Wkrótce pojawi się kolajna część opisu sterowania! Stay tuned!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *