BOINC #2 – SETI@Home – od tego wszystko się zaczęło

boinc_www_logo

Cała historia SETI@Home rozpoczyna się 17 Maja 1999 roku, kiedy to SETI@Home zostaje oficjalnie uruchomiony. 15 Grudnia 2005 roku SETI@Home zostało przeniesione na przygotowaną do tego celu platformę BOINC.

Zadaniem SETI@Home jest poszukiwanie pozaziemskiej cywilizacji – jednak do tej pory SETI@Home nic nie znalazło. Nie oznacza to jednak, że BOINC nie ma sukcesów. Wręcz przeciwnie, jest ich bardzo dużo. A do najważniejszych można zaliczyć odnalezienie wielu dużych liczb pierwszych oraz odnalezienie wielu nieznanych wcześniej pulsarów radiowych. Zaraz po SETI@Home do BOINC przyłączyły się inne projekty. Jednym z nich jest Rosetta@home. Zajmuje się on zagadnieniami z biologii. Jak mówią twórcy projektu, projekt powstał aby przy pomocy domowych komputerów ustalić trójwymiarowy model białka potrzebny do badań, które mogą w przyszłości pomóc w wynalezieniu lekarstwa na choroby ludzkości. Projekt udostępnił już wiele publikacji naukowych. Aktualnie na platformie BOINC działa około 39 projektów naukowych. Polska również prowadzi projekty naukowe na platformie BOINC – są to Universe@home, Radioactive@home i GoofyxGrid@home.

Najpopularniejsze projekty i ich zagadnienia naukowe:

Matematyka:

Biologia, chemia i medycyna:

Fizyka:

Astronomia:

Kryptografia:

Istnieją również projekty, które nie wykorzystują mocy obliczeniowej procesora ani karty graficznej – są to tzw. projekty non-cpu. Projekty tego typu obecnie istniejące na platformie BOINC to Radioactive@home zajmujący się pomiarem promieniowania radioaktywnego na całym świecie oraz GoofyxGrid@home.

Zachęcam do odwiedzenia forum drużyny BOINC@Poland: http://boincatpoland.org/smf

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *